PETRA ČISTECKÁ

YOUR GUIDE TO HEALTHY LIFESTYLE

Overall, eating habits and lifestyle are reflected not only in our physical condition, but also in the state of our mind and vice versa. I teach clients to perceive the needs of their body and help them find their individual path to a healthy lifestyle.

We live in the 21st century, we have a plethora of information about what we should eat, what we must eat, what we must not eat. Everything is supported by scientific studies and refuted by others. Most people know exactly what they should do to heal their lifestyle, yet they are not successful in doing themselves and their body well.

Věřím, že vám dokáži předat informace a praktické tipy, které dokážete implementovat do svého života tak, aby vám bylo dobře. Pomohu vám najít vaši vlastní cestu ke zdravému a hlavně udržitelnému životnímu stylu. Mezi mé klienty patří jednotlivci i celé rodiny.

JAK TO U MĚ CHODÍ?

Nejprve se musíme seznámit, začneme tedy úvodní konzultací. Čím více informací mi poskytnete o vás a vašich trablech či přáních dopředu, tím přínosnější pro vás konzultace bude. Až teprve po konzultaci společně dojdeme k závěru, co je potřeba dál.

SLUŽBY

ÚVODNÍ KONZULTACE

(55 minut)

Poznávací konzultace, která zahrnuje seznámení se s vámi a vaším tělem. Před samotnou konzultací obdržíte sadu otázek, které mi za pomoci nástrojů funkční medicíny a výživy umožní pochopit souvislosti s vaší problematikou či přáními.

VÍCE INFORMACÍ

KURZY VAŘENÍ

(individuální i skupinové)

Ztrácíte inspiraci, co zdravého vařit pro sebe a svou rodinu? Chcete začít vařit a nevíte jak do toho?

VÍCE INFORMACÍ

PROGRAM TRVALÉ ZMĚNY

(doba dle potřeb klienta)

V tomto programu vám pomohu malými změnami dosáhnout vašich dlouhodobých velkých cílů, ať už na poli stravování nebo fyzické a psychické kondice. Základem tohoto programu je dlouhodobost naši spolupráce, díky které si dokážete osvojit nové návyky a dovednosti týkající se zdravého životního stylu. Osvojení nového návyku trvá zhruba měsíc. To je docela krátká doba na to, aby vám pozitivně změnila život od základů, nemyslíte?

VÍCE INFORMACÍ

O MNĚ

Jmenuji se Petra Čistecká, již 33 let jsem dcerou své maminky, 28 měsíců maminkou své úžasné dcerky a 4 roky partnerkou báječného muže. Vzděláním inženýrka biomedicíny, srdcem kuchařka, a to se protíná v mé profesi poradce pro výživu a zdravý životní styl. Pomáhat jednotlivcům a celým rodinám, aby se cítili lépe a zdravěji, mě naplňuje a obohacuje.

Jsem milovnicí skutečného jídla a celkově práce s ním – výběr a nákup skutečných potravin, jejich kombinování, příprava a následné vychutnání hotových pokrmů, nejlépe u společného stolu s rodinou a přáteli. Je to pro mě forma relaxace a péče o sebe a své blízké. Mám také ráda přírodu a pohyb na čerstvém vzduchu… …VÍCE O MÉ CESTĚ

Jsem také:

LEKTORKA PROJEKTU ZDRAVÍ DO ŠKOL

Vzdělávat ty nejmenší znamená lepší budoucnost. Ze zdravého dítěte se stává zdravý dospělý.

SPOLUZAKLADATELKA WEBU JIDLOVINY.CZ

Zdravé recepty a služba dodávek zdravého občerstvení.

…VÍCE O MÝCH AKTIVITÁCH

Clients wrote

I am always delighted that my work really helps someone, that they feel good, enthusiastic after consulting with me, for example, or that someone’s tip or advice pushes them to do things in a slightly different way. They are amazing people who can do amazing things.

Jana J.

Great tips, advice and recipes. Possibility to engage in challenges and sharing experiences, mutual support of members who have the courage to step out of their comfort zone and try it a little differently.

Chay

Hi Petra!! Good Afternoon!! Hope you doing very well today!! Hey I wanted to let you know (and thank you for it) that this morning I completed my toughest workout so far, titled ‘Murph’ I finished 1 mile run -> 20 sets each consisting of 5 pull ups (with band assist) 10 push ups, 15 squats -> 1 mile run again. It took me approx 85 minutes to finish. I am really happy and will get even better next time. But hey I never thought I’d get there ever and surviving approx 85 minutes at the gym….would have been impossible without your diet recos and the changes it brought in me. Thank you so much!! If I could be of any value to you, I’d be super happy to help with anything! Have a lovely day!!!

Jana S.

Peter, I am very excited about the meeting, so I hope I will succeed. Have a nice time and thank you. Jana

Olga M.

If I could give 10 stars I will give! First of all, I want to make sure that my review is really based on personal experience and I did not know Paťa and nobody pays me for praise 🙂 The reason I have conntacted Petra was my diet or a lot of exercise and not a balanced style of eating. I was greeted by a nice young woman, very sympathetic to the sight and, above all, radiating unbelievable peace. We discussed my eating, sports, but also emotional level – which turned out to be very good and I’m glad that Petra includes and takes this part as very important. She wrote me a clear conclusion and plan, suggestions on how to proceed and again in its entirety – head, emotions, body, food. Then I made a little typo and I was very glad that he is really professional in his field – she studied biomedical engineering and in my head so surely increased all the more. In addition, how many times I asked her to explain why this or that food did or did not, she was always willing to write and advise me. By Christmas, I set my own goal to focus on what she recommended, but I feel really good about it. Thank Petra, I think you did great, man in the right place. Olga

MŮŽETE MĚ KONTAKTOVAT

KONTAKTNÍ A OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ